Snabblänkar

Lokalföreningar

Till Blodcancerförbundet hör för närvarande fjorton stycken föreningar med lokal verksamhet runtom i landet. Varje lokalförening har sin egen ordförande, styrelse och ekonomi. Föreningarna anordnar aktiviteter som utflykter, föredrag och andra aktiviteter som kan tänkas intressera våra medlemmar. Patienter/närstående erbjuds på så vis värdefull gemenskap och stöd på lokal nivå, och får dessutom möjlighet att öka sin kunskapsnivå vad gäller blodcancer & annan allvarlig blodsjukdom. 

 

Blodcancerförbundet finns representerade i hela Sverige

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I NORRBOTTEN 

Ordförande: Elly Granlund Åström (elly.granlund@gmail.com

Tel: 070 248 59 04 

e-post: norrbotten@blodcancerforbundet.se / elly@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Elly Granlund Åström (Vaktvägen 15, 961 39, BODEN) 

Tillhörande län: Norrbotten 

BLI MEDLEM 

 

BLODSJUKAS FÖRENING VID NUS 

Ordförande: Ewa Jonsson (ewa.m.jonsson@hotmail.com

Tel: 090 701 868 / 070 392 81 42 

e-post: nus@blodcancerforbundet.se / ewa.j@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Ewa Jonsson (Kronoskogsvägen 113, 903 61, UMEÅ) 

Tillhörande län: Västerbotten 

BLI MEDLEM 

 

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I ÖRNSKÖLDSVIK

Ordförande: Marie Lindgren (m_lindgren@hotmail.com)

Tel: 066 022 51 83 / 070 668 44 81 

e-post: ornskoldsvik@blodcancerforbundet.se / marie@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Marie Lindgren (Banafjäl 176, 891 96, ARNÄSVALL) 

Tillhörande län: Västernorrland (Norra) 

BLI MEDLEM

 

BLODCANCERFÖRENINGEN JÄMTLAND/HÄRJEDALEN 

                                Ordförande: Marie Nordlander (marie.nordlander86@gmail.com

Tel: 070 542 22 63 

e-post: marie.nordlander86@gmail.com 

Postadress: c/o Marie Nordlander (Brunflovägen 25C, 831 37, ÖSTERSUND)

Tillhörande län: Jämtland 

BLI MEDLEM

 

BLODSJUKAS FÖRENING I VÄSTERNORRLAND 

Ordförande: Ann-Christine Lindqvist (ach.lindqvist@telia.com )

Tel: 060 129 807 / 070 512 46 84 

e-post: vasternorrland@blodcancerforbundet.se / annechristine@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Ann-Christine Lindqvist (Katarinavägen 10, 856 43, SUNDSVALL) 

Tillhörande län: Västernorrland (Södra) 

BLI MEDLEM 

  

BLODCANCERFÖRENINGEN I UPPSALA SJUKVÅRDSREGION 

Ordförande: Hanna Fredholm (hanna@blodcancerforbundet.se

Tel: 070 813 97 51 

e-post: hanna@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Hanna Fredholm (Arentunavägen 5H, 743 30, STORVRETA) 

Tillhörande län: Uppsala, Dalarna, Gävleborg och Västmanland  

BLI MEDLEM

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I STOCKHOLMS LÄN 

Ordförande: Elisabeth Johansson (eljoh@hotmail.com

Tel: 072 268 52 25 

e-post: stockholm@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Anne-Charlotte Bennerstam (Skebokvarnsvägen 328, 124 50, BANDHAGEN)

Tillhörande län: Stockholm  

BLI MEDLEM 

 

BLODSJUKAS FÖRENING I ÖREBROREGIONEN 

Ordförande: Annette Persson (nettan.p@outlook.com)

Tel: 070 740 67 46 

e-post: nettan.p@outlook.com 

Postadress: c/o Annette Persson (Spelgatan 21, 691 36, KARLSKOGA) 

Tillhörande län: Värmland, Örebro och Södermanland

BLI MEDLEM

 

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I SYDÖSTRA SJUKVÅRDSREGIONEN 

Ordförande: Dieter Rühmann (dir.inru.otto@comhem.se

Tel: 070 639 24 38

e-post: sydostra@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Dieter Rühmann (Emriks Gata 14, 582 25, LINKÖPING) 

Tillhörande län: Östergötland, Jönköping och Kalmar 

BLI MEDLEM

 

BLODCANCERFÖRENINGEN GOTLAND

Ordförande: Therese Sjögren (therese.sjogren50@gmail.com

Tel: 070 438 16 29 

e-post: gotland@blodcancerforbundet.se / therese.sjogren50@gmail.com 

Postadress: c/o Therese Sjögren (Myrstigen 95, 621 50, VISBY) 

Tillhörande län: Gotland 

BLI MEDLEM

 

BLODCANCERFÖRENINGEN SKARABORG 

Ordförande: Marie-Anne Blondell (marieanne.blondell@gmail.com)

Tel: 073 291 00 25 

e-post: skaraborg@blodcancerforbundet.se  

Postadress: c/o Marie-Anne Blondell (Södra Vägen 24, 465 31, NOSSEBRO) 

Tillhörande län: Västra Götaland (Östra) 

BLI MEDLEM

              

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I VÄSTSVERIGE 

Ordförande: Ronald van Veen (ronald@blodcancerforbundet.se

Tel: 073 893 30 19 

e-post: vastsverige@blodcancerforbundet.se / ronald@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Malin Edvardsson (Skogsmilsgatan 7, 421 37, VÄSTRA FRÖLUNDA) 

Tillhörande län: Västra Götaland (Västra) 

BLI MEDLEM 

 

BLODCANCERFÖRENINGEN I HALLAND 

Ordförande: Therese Tellqvist (tess1980@hotmail.com)

Tel: 035 707 50 / 070 360 78 36 

e-post: halland@blodcancerforbundet.se / therese@blodcancerforbundet.se 

Postadress: c/o Therese Tellqvist (Doktorsgatan 6, 305 65, GETINGE) 

Tillhörande län: Halland 

BLI MEDLEM 

 

BLODSJUKAS FÖRENING I SÖDRA SJUKVÅRDSREGIONEN 

Ordförande: Arne Lundblad (lundblad.arne@telia.com

Tel: 035 915 06 / 0470 654 71

e-post: sodra@blodcancerforbundet.se / lundblad.arne@telia.com 

Tillhörande län: Skåne, Kronoberg och Blekinge 

BLI MEDLEM