Aktuellt
Nyheter
Stor enighet om vikten av patientfokus i cancervården Har du lymfom eller KLL? Då kan du tillföra viktig kunskap nu! "Erbjud en 4:e covid-vaccindos och läkemedel till alla med blodcancer" Forskning, nya terapier och kliniska studier viktigaste frågorna 2020 Anmälan till patientpanelen Blodcancerförbundet utvalt att medverka på IHE-Forum idag Blodcancerförbundet drev på om CAR-T-tillgång på SWECARNET Webbinarium om KML -kronisk myeloisk leukemi 19/5 kl. 18-19 GMAN Summit med framtidssamtal om access till nya behandlingar Blodcancerförbundet: Patienter riskerar att dö i väntan på behandling Matilda styr åter både livet och bussen Blodcancerfondens utlysning av forskningsstipendier Förbundsordförande Eriksson nyvald president för MPE Linda om sin PV på MPN Awareness Day 8 september Utlysning: årets forskskningsstipendier från Blodcancerfonden Nu är höstens Haema nr 3 ute med tema KML Eriks avhandling om fatigue och kognitiv dysfunktion prisad Så blev resultatet av Patientriksdagen 2022 om att dela patientdata Extra erbjudande att nu annonsera i Haema - vår medlemstidning Blodcancerförbundet i SVT om nödvändig tillgång till CAR-T mot cancer Johanna fick CAR-T behandling mot sin ALL - hör poddintervjun Delta på webbinarium på Världscancerdagen lördag 4 februari Nu kan du nominera till årets hematologisjuksköterska 2023 Sök rese- och utbildningsstipendium från Blodcancerfonden! Debatterar betalning för nya läkemedel med socialutskottsordförande i podd Hälften av cancerpatienterna erbjuds inte rehab - "Det här duger inte!" Anmälan till Patientpanelen 2023 Nu kan du söka 2023-års forskningsstipendier Det är ingen läkemedelsinnovation om den inte kommer patienterna till del Delta i undersökning om behandlingsbeslut kring din myelomvård Så påverkade Blodcancerförbundets team debatten på Fokus Patient 2023 Anmälan till patientpanelen 2021 Nya spännande forskningsframsteg inom hematologin på ASH-21 Bidra till kunskapen om livet med lymfom eller multipel myeolom Fortsätter insamling till blodcancerforskning med ljudlig adventskalender Blodcancerförbundets Lena hyllade sjuksköterska i Cancerfondgala Upptäckt av ny immunterapi mot akut lymfatisk leukemi, ALL Digital presentation om höjdpunkter från ASH den 2/2 kl. 15-19 Bra möjlighet att lära sig om patientlagen - när du vill Blodcancerförbundets ordförande ska summera cancerdags-webbinarium Webbinarium 11/2 kl. 15.00-16.00: Myeloproliferativa neoplasier (MPN) och covid-19 Patientmedverkansdebut på Sjukvårdsregionerna sydosts forskningskonferens Inspelade föreläsningar Forskningsresultat från webbinarium om MPN & covid-19 Därför samlar konstnären Susanne in till Blodcancerfonden Ny medlemsförmån: chattfunktion på hemsidan Därför Sällsynta dagen med fokus sällsynta hälsotillstånd Om hur läkemedel finansieras - se webbinariet om hälsoekonomi Webbinarium idag 17/3 kl 13.00: föreläsning och patientberättelse om MPN Webbinarium om behandlingar mot covid-19, 30/3 kl 16-17 och Blodcancerregistret, 31/3 kl 10-11 Blodcancerförbundet påverkade starkt vad blodcancervården behöver Melanders bortgång ger perspektiv på cancervårdens utmaningar Fler med lymfom eller KLL behövs till livsundersökning Se webbinariet om ALL-registrets betydelse för vård och forskning 2022 Kosten och mikrobiomet kan vara viktigt vid behandling mot AML Diagnosen MDS - se föreläsningen om behandling och forskning Få intressant tidningsläsning direkt hem i nya Haema 1-22 MPN Spring Symposium 19-20 maj -delta utan kostnad online Blodcancerförening agerar mot stängd hematologavdelning Forskningsnyheter inom hematologi från EHA 2022 Albin kämpade in i det sista ”Vi har inte råd att neka nya innovativa behandlingar” Intressant studie om livskvalitet hos myelompatienter vid CAR-T behandling Bilentusiaster ställde upp för blodcancerforskningen KLL först ut under internationella blodcancermånaden MDS i globalt fokus 5 september - myelodysplastiska syndrom Du som lever nära någon med leukemi kan bidra till livskvalitetstudie Katarina i Lidköping årets hematologsköterska Idag den 11/11 bjuder 40-åriga Blodcancerförbundet på forskningskunskap Blodcancerförbundet medverkar på Patientriksdagen den 7/12 Snart kan du bidra till blodcancerforskning via Mattis musikkalender 2022 Här är Lise-lott Erikssons viktigaste budskap efter EHA-konferens -22 Blodcancerförbundet först med riktig patientinvolvering inom forskning Mattis 24 musikdueller utmanade till insamling för blodcancerforskning Donerade 25 000 kronor till benmärgsdonationsregister i Ukraina Allvarligt att myelompatienter inte får rekommenderade behandlingar! Se de inspelade föreläsningarna om diagnosforskning från 40-årsjubileet ”Vi välkomnar ny internationell satsning för utveckling av cancerterapier på Karolinska” Hur munhälsan och cancer hänger ihop - Björn Klinge föreläser i Östersund 2 mars Blodcancerförbundets ordförande skarp i Sällsynta podden om patientmedverkan Sammanfattning av webbinarium om KLL och covid-19 Ansökan till Blodcancerförbundets styrelse Utmaning med höga kostnader för nya läkemedel mot sällsynta blodsjukdomar Cancerrehab och lymfom på Hallands välbesökta föreningsårsmöte Blodcancerförbundet påverkar när uppdaterad cancerstrategi skapas Därför måste innovationer inom blodcancerläkemedel användas Hela Sverige Bakar-Sophie räddad från AML tack vare stamcellstransplantation Se tre samtal om sex, lust och njutning via Funktionsrätts Facebooksida Vi vill påverka TLVs beslutsprocess med eget yttrande om nytt läkemedel Blodcancerförbundet rapporterar från stor europeisk kongress om myelom Blodcancerförbundet i Almedalsdebatter om framtidens cancervård Blodcancerförbundet tog effektiv plats i Almedalsdebatten Världsleukemidagen 4 september – lär dig mer om KLL & KML Akademin och sjukvården knöt band när ATMP-forskningscenter invigdes Idag uppmärksammar vi världsdagen för KML - kronisk myeloisk leukemi Se de inspelade forskningsföreläsningarna på internationella lymfomdagen 2023 Forskare söker familjer till forskningsstudie om hur man upplever forskning Hon tilldelas årets hematologiska avhandling om blödarsjukan hemofili B Stort höstengagemang för påverkan i 20 olika blodcancerforum Sjukvårdsministern välsignade EUPATI Sveriges nya patientföreträdarutbildning Sverige sviker åtaganden i FN:s funktionsrättskonvention
Pressmeddelanden Nyhetsarkiv

Blodcancerförening agerar mot stängd hematologavdelning

Blodcancerföreningen i Värmland agerar nu mot att patienterna/medlemmarna med allvarliga blodsjukdomar i Värmland, drabbas hårt i sommar, på grund av personalbrist som innebär semesterstängd hematologavdelning på länets sjukhus i Karlstad.

Semesterstengd Hematolog Gratis Fri Pixabay Suyizailushang Nurse Gf27f0e807 1280

Akut brist på vårdpersonal på hematologen i Karlstad innebär sommarstängd mottagning. Bild fri bild Pixabay, Suyizailushang

Christina Wahrolin är ordförande i Blodcancerförbundets logotype blodcancerföreningen Värmlandnystartade lolalförening i Värmland och hon och styrelsen är mycket bekymrade över läget.
-Inte mindre än 32 läkare här i Värmland larmade om en kommande akut brist av vårdpersonal på vårt sjukhus i Karlstad i sommar. Framför allt är det stor brist på sjuksköterskor. Därför har de nu stängt hematologavdelningen under sommaren och våra medlemmar blir tvungna att åka ända till Örebro eller Uppsala för vård i sommar. Det är inte alls bra och vi behövde agera, säger Christina Wahrolin, ordförande i Blodcancerföreningen Värmland.

 

Styrelsen författade insändare

Hon och övriga i Blodcancerföreningens styrelse kände att de behövde reagera på något starkt offentligt sätt och började bolla innehållet till en insändartext. Det blev denna insändare, som nyligen skickades ut till de olika nyhetsredaktionerna i Värmland. Hittills är den publicerad i Värmlands Folkblad:


”Vart tar patientsäkerheten vägen?
Blodcancerföreningen Värmland har med bestörtning läst massmedias nyheter att
bl a hematologavdelningen (antal vårdplatser) kommer att stänga under sommaren.
Vart skall patienterna skickas, då det inte finns vårdplatser i Värmland?

Ingen skugga skall falla på den personal som vi som patienter inom hematologi-området möter.
Blodcancerföreningen har fått signaler om det ansträngda läget vid olika tillfällen.
Detta kan heller inte vara någon nyhet varken för den politiska
ledningen eller hälso- och sjukvårdsledningen.
Vi har från olika håll hört, att man är medveten om läget.
Men varför har det då inte vidtagits tillräckligt med åtgärder?
För det kan det knappast ha gjort - annars hade väl inte ett antal läkare
behövt ta till den drastiska åtgärden att behöva skriva brev om situationen.

Sommaren kommer varje år!
Varje år behöver personal måste få sin semester!
Även ett antal patienter behöver få sin vård och behandling under sommaren!
Personalplanering måste vara både långsiktig och kortsiktig
inom hälso- och sjukvården. Arbetsmiljöfrågor måste tas på allvar.

Vad händer nu med patienterna? Vart skall de ta vägen?
Hur kommer situationen att lösas? Hur säkerställer Region Värmland patientsäkerheten?
Vad hade regionstyrelsen för plan för sommaren 2022?
Det kommer en sommar även 2023, så är det väl läge att starta planeringen redan nu!

Styrelsen
Blodcancerföreningen Värmland”

Läs mer på föreningens facebooksida:

https://www.facebook.com/groups/426130008003566/

 

Fick också Funktionsrätt Värmland att agera


Blodcancerföreningen Värmland kontaktade också den regionala organisationen Funktionsrätt Värmland.
- Och de tyckte att vårt initiativ var jättebra och har skrivit ett pressmeddelande från oss 42 medlemsföreningar, som delvis bygger på vår text, säger Christina Wahrolin och fortsätter:
-Vi har också skrivit till Region Värmland och till verksamhetschefen på Hematologen för att se om de reagerar. Vi har hittills fått några positiva reaktioner från olika håll. Att det är bra att vi faktiskt agerat, så nu får vi se vad som händer, säger Christina Wahrolin i Blodcancerföreningen Värmland.

Berömmer det lokala engagemanget
Blodcancerförbundets ordförande Lise-lott Eriksson berömmer initiativet från förbundets Värmlandsförening.
- Det är ett exempel på ett imponerande regionalt påverkansarbete, säger förbundsordföranden.

Håkan Sjunnesson

 


Här är pressmeddelandet från Funktionsrätt Värmland till nyhetsredaktionerna i Värmland den 16 juni 2022

Sommar i vården
Funktionsrätt Värmland samlar 42 länsföreningar inom patient-
och brukarorganisationer och är en del av den nationella
Funktionsrättsrörelsen som samlar 400 000 medlemmar över hela landet.
Med tanke på att många av våra medlemmar har stora behov av en
tillgänglig hälso- och sjukvård året om, är det med bävan vi ser
fram emot årets sommar. Inte minst med tanke på den oro för bristande
patientsäkerhet som de 32 läkarna på CSK slår larm om där de
säger att årets sommar blir den värsta hittills.


Vi blir också förvånade över hur relativt ”lätt” Regionrådet och ordförande
i hälso- och sjukvårdsnämnden, Marianne Utterdahl verkar ta på situationen.
- Om problematiken har varit känd och detta sker varje sommar,
varför finns det då inte en hållbar plan för hur detta ska lösas?
Sommar blir det faktiskt varje år och personalen måste få en välbehövlig
semester, säger Monica Ekström, ordförande i Funktionsrätt Värmland

Den uppkomna situationen skapar stor oro hos våra medlemmar.
Kommer jag att få den vård jag behöver? Är mottagningen öppen?
Finns det slutenvårdsplats om jag behöver läggas in?
Finns det personal – och finns det rätt personal?


- Även om Regionrådet säger att vi inte behöver vara oroliga,
så ska hon veta att vi verkligen är det! Vem ska dö för att det inte finns en
vårdplats? Avslutar Monica Ekström, ordförande Funktionsrätt Värmland ”

 

semesterstängd avdelning hematologen

Senast uppdaterad 20 juni 2022

Fler nyheter


Alla nyheter