Kansli

Blodcancerförbundets kansli är beläget i Sundbyberg och har till uppgift att bland annat verkställa styrelsebeslut, arbeta med intressepolitiska frågor, administrera Blodcancerfonden och genomföra informationsinsatser både internt och externt. Förbundskansliet förmedlar ger också stöd till våra fjorton föreningar och har det yttersta ansvaret för förbundets ekonomi, marknadsföring, budget samt till viss del strategiska frågor rörande verksamheten. 

Det är även förbundskansliet som sköter om den centrala medlemshanteringen, koordineringen av stödpersonsverksamheten, medlemstidningen Haema, webbutiken samt all extern kommunikation. Blodcancerförbundet delar sedan årsskiftet 2016/2017 kansli med patientföreningen ILCO. Lokalerna på Hamngatan 15B huserar därtill den intressepolitiska påverkansorganisationen Nätverket mot cancer som både Blodcancerförbundet och ILCO är aktiva medlemmar i. 


VI SOM JOBBAR HÄR 

ORDFÖRANDE
Lise-lott Eriksson
lise-lott@blodcancerforbundet.se

KOMMUNIKATÖR
Jennifer Glans
jennifer@blodcancerforbundet.se

EKONOMIASSISTENT
Isadora Nilsson
isadora@blodcancerforbundet.se

ADMINISTRATÖR
Tara Olavisdottir
tara@blodcancerforbundet.se

PROJEKTKOMMUNIKATÖR
Susann Bubini
susann@blodcancerforbundet.se


 

PROJEKTLEDARE LIVSKRAFT
Madelene Limnefelt
madelene@blodcancerforbundet.se

PROJEKTLEDARE EXPERTPATIENTFÖRETRÄDARE
Lise-lott Eriksson
lise-lott@blodcancerforbundet.se

PROJEKTKOORDINATOR EXPERTPATIENTFÖRETRÄDARE
Sara Mpumwire
sara@blodcancerforbundet.se

 PROJEKTLEDARE DU ÄR INTE ENSAM...
Concy Bwomono
concy.bwomono@gmail.com

 PROJEKTKOORDINATOR DU ÄR INTE ENSAM...
Hanna Hellström
hanna2@blodcancerforbundet.se


 

Blodcancerförbundet har sitt kansli på Hamngatan i Sundbyberg, ett stenkast från Bällstaviken