Den 16 maj bjuder vi in till en föreläsningskväll under temat ”Cancerrehabilitering”. Föreläsare är Per Fessé som jobbar som lokal cancersamordnare inom Region Gävleborg inom Region Gävleborg. Tillsammans med kontaktsjuksköterskorna i Gävleborg kommer de att behandla ämnen som Min vårdguide, RCC och förkortade ledtider.
Cancerrehabilitering är ett högaktuellt tema inom RCC med bildandet av ”Cancerplanen 2016-2018”. Vad innebär då planen för blodcancersjukas rehabilitering?
Detta kommer de att prata om under föreläsningen. Med sin mångåriga erfarenhet inom cancerrehabilitering i Gävle och Uppsala i bagaget där Fessé är en uppskattad föreläsare. Under föreläsningen kommer de även att prata om ”Min vårdplan” som är ett nytt komplement till förbättrad rehabilitering i Gävleborg. Kontaktsjuksköterskorna kommer även att berätta om deras roll inom cancerrehabilitering.
Kvällen kommer att ta upp följande ämnen:
Datum: 16 maj 2017
Plats: Scandic CH
Klockan: 17:30 - 20:00 (inklusive paus med fika)
Anmälan: hanna@blodcancerforbundet.se
Förläsningen är kostnadsfri för våra medlemmar.
Anmäl dig senast den 15 maj vid intresse
Senast uppdaterad 04 juli 2020