Aktuellt
Nyheter Pressmeddelanden Nyhetsarkiv
Här kommer mera Nyckelgen i leukemi hittad Förebyggande sjukpeng Åter i Stockholm Hälsningar från Almedalen Vårdens mäktigaste Alltomcancerrehab.se (1) Kampen mot cancer Ny behandling av MDS och beta-talassemi på gång Slutrapport VTEDB Rapport om blodtransfusioner Ansökan om ersättning Patientriksdagen 2020 Patientinflytande Skrivelse Folkhälsomyndigheten Covid-vaccination Vaccin verkningslöst för vissa blodcancerpatienter Sjukvårdspodden Blodcancerförbundet medverkar i Ekot Rapport från Patientriksdagen 2020 Digitala föreläsningar nu på Youtube Förbundsstämma 2021 Grant ASH Kan man bemöta cancern (lymfom) med färg och humor? Kajsa Smith, Hallands Sjukhus i Halmstad har blivit utsedd till ”Årets Hematologisjuksköterska”. Save the Date - 15 september Webbinarium - Lymfomdagen Föräldraskap och cancer projekt MPN awareness day 9/9 - internetionellt webbinarium från MPN Advocates Network En forskargrupp vid Lunds universitet söker deltagare Bli medlem! MPE Year of Action Lymfomdagen 2021 Webbinarium - Sexuell hälsa & cancer Ny video i forskningsbloggen - Kosttillskott och cancer Närstående Haema 4 21 om patientmakt, träning och hematologs systemkritik Ditt livs viktigaste nyårslöfte om du är mellan 18 och 35 år Webbinarium 17/12 kl. 13.00-14.00: covid-19 infektion & vaccinationssvar Blodcancerförbundet stärks med ytterligare medlemsförening American Society of Hematology (ASH) årliga möte Välkommen på vernissage 20/12 där 50 % av intäkterna går till blodcancerfonden! Mattis dragspelskalender Är du intresserad av att delta i en klinisk studie? Webinarium om smärta Webbinarium idag kl 17.00: implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Webbinarium: Implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Livskraft – En podd om cancerrehab Vetenskapsradion På djupet Cancervård närmare hemmet Viktig information om covid-19 och vaccination till personer drabbade av blod- eller blodcancersjukdom Blodcancerdagen Personcentrering (allo SCT) Stödverksamhet (stödperson) Sex och samlevnad efter cancern Lusten Hjälp från vården! Presentationsmaterial Livskraft Workshop om sjukvården Behovet av samverkan Nyhetsbrev oktober Att överkomma utmaningar Alltomcancerrehab.se Blodcancerdagen - sista chansen! Närståendestöd Förändring på riktigt! Lansering nästa fredag! Att vara stödjande Nordic Blood Cancer Council Min historia... - Autolog SCT utan problem Nyhetsbrev november Medlemsenkät 2019/2020 Kliniska studier - våga fråga! Blodcancerförbundets intressepolitiska påverkansarbete Ny utgåva av medlemstidningen Haema Nyhetsbrev december Kommande temadagar våren 2020 Lästips för helgen Vi hörs på det nya året! God jul och gott nytt år! Min historia... - Livet efteråt Nytt blogginlägg (Vid sidan av...) Projektet "Du är inte ensam..." är igång! Myeloma Toolkit för myelomberörda Temadag om myelom (Göteborg)! Stöd blodcancerforskning - bli månadsgivare! Succé för Alltomcancerrehab.se! Kontaktsjuksköterskans ansvar Replik från Blodcancerförbundet Du är inte ensam... 10-årsjubileum för GPCC Svenska MDS- & AML-Dagen Debatt i P1 Om ledarskap inom vården Webbmöte covid-19 och myelom Diagnosspecifik info (corona) SVT Agenda Nytt avsnitt av Blodcancerpodden Återkoppling SFH (covid-19) Inspelning webbmöte (covid-19 och myelom) Följ oss gärna på YouTube Nominera till Patientpris Nytt ATMP-centrum på Sahlgrenska Info och läsvärt Kulturarenan Talassemi i fokus Utbildningsdag (Forum för Health Policy) En starkare forskningskapacitet Värden av cancerrehab Nytt blogginlägg - Vid sidan av... Vi tackar Christian Pedersen för den här tiden Nyhet - bättre behandling av myelom Kontaktsjuksköterskans uppdrag Reserapport! Hur har covid-19 påverkat dig som cancerpatient? Nya cancerfall riskerar att inte upptäckas i tid VTEDB Almedalen Inställda aktiviteter (våren 2020) Cancer-specifika frågor (covid-19) Blodcancerpodden - Att hantera allvarlig sjukdom Hjälp med deltagarinsamling Lansering av Blodcancerpodden! Inläsningsmaterial om blodcancer Skev bild av kostnader för cancerläkemedel Stöd av andra En god sexuell hälsa Lymfompatienter sökes Nationella MPN-Dagen Intervju med Förbundsordförande Svarte Petter RCC Uppsala-Örebro Stöd att få (stödperson) Sällsynta Dagen Informationsfilm om Tobiasregistret En orolig tid... Utdelning Blodcancerfonden Nationellt införande av nya läkemedel Inställda aktiviteter (våren 2020) (1) Situationsanalys (Svarte Petter) Råd, fakta och nyheter om coronaviruset Små åtgärder för riskgrupper = hälsovinster Coronavirus och cancer Frågor om coronaviruset Bidra till kunskapen om livet med lymfom eller multipel myeolom Blodcancerförbundets Lena hyllade sjuksköterska i Cancerfondgala Upptäckt av ny immunterapi mot akut lymfatisk leukemi, ALL Digital presentation om höjdpunkter från ASH den 2/2 kl. 15-19 Bra möjlighet att lära sig om patientlagen - när du vill Blodcancerförbundets ordförande ska summera cancerdags-webbinarium Webbinarium 11/2 kl. 15.00-16.00: Myeloproliferativa neoplasier (MPN) och covid-19 Stor enighet om vikten av patientfokus i cancervården Inspelade föreläsningar Ny medlemsförmån: chattfunktion på hemsidan Forskningsresultat från webbinarium om MPN & covid-19 Därför samlar konstnären Susanne in till Blodcancerfonden Har du lymfom eller KLL? Då kan du tillföra viktig kunskap nu! Därför Sällsynta dagen med fokus sällsynta hälsotillstånd "Erbjud en 4:e covid-vaccindos och läkemedel till alla med blodcancer" Om hur läkemedel finansieras - se webbinariet om hälsoekonomi Webbinarium om behandlingar mot covid-19, 30/3 kl 16-17 och Blodcancerregistret, 31/3 kl 10-11 Webbinarium idag 17/3 kl 13.00: föreläsning och patientberättelse om MPN Melanders bortgång ger perspektiv på cancervårdens utmaningar Fler med lymfom eller KLL behövs till livsundersökning Anmälan till patientpanelen 2021 Anmälan till patientpanelen Patientmedverkansdebut på Sjukvårdsregionerna sydosts forskningskonferens Nya spännande forskningsframsteg inom hematologin på ASH-21 Blodcancerförbundet utvalt att medverka på IHE-Forum idag Kosten och mikrobiomet kan vara viktigt vid behandling mot AML Blodcancerförbundet drev på om CAR-T-tillgång på SWECARNET Diagnosen MDS - se föreläsningen om behandling och forskning Få intressant tidningsläsning direkt hem i nya Haema 1-22 Blodcancerförbundet påverkade starkt vad blodcancervården behöver Se webbinariet om ALL-registrets betydelse för vård och forskning 2022 MPN Spring Symposium 19-20 maj -delta utan kostnad online Webbinarium om KML -kronisk myeloisk leukemi 19/5 kl. 18-19 GMAN Summit med framtidssamtal om access till nya behandlingar Blodcancerförbundet: Patienter riskerar att dö i väntan på behandling Forskningsnyheter inom hematologi från EHA 2022 Blodcancerförening agerar mot stängd hematologavdelning Matilda styr åter både livet och bussen ”Vi har inte råd att neka nya innovativa behandlingar” Förbundsordförande Eriksson nyvald president för MPE Intressant studie om livskvalitet hos myelompatienter vid CAR-T behandling Bilentusiaster ställde upp för blodcancerforskningen KLL först ut under internationella blodcancermånaden MDS i globalt fokus 5 september - myelodysplastiska syndrom Linda om sin PV på MPN Awareness Day 8 september Forskning, nya terapier och kliniska studier viktigaste frågorna 2020 Blodcancerfondens utlysning av forskningsstipendier Utlysning: årets forskskningsstipendier från Blodcancerfonden Du som lever nära någon med leukemi kan bidra till livskvalitetstudie Nu är höstens Haema nr 3 ute med tema KML Katarina i Lidköping årets hematologsköterska Albin kämpade in i det sista Idag den 11/11 bjuder 40-åriga Blodcancerförbundet på forskningskunskap Eriks avhandling om fatigue och kognitiv dysfunktion prisad Snart kan du bidra till blodcancerforskning via Mattis musikkalender 2022 Här är Lise-lott Erikssons viktigaste budskap efter EHA-konferens -22 Blodcancerförbundet först med riktig patientinvolvering inom forskning Donerade 25 000 kronor till benmärgsdonationsregister i Ukraina Blodcancerförbundet medverkar på Patientriksdagen den 7/12 Extra erbjudande att nu annonsera i Haema - vår medlemstidning

Blodcancerförening agerar mot stängd hematologavdelning

Blodcancerföreningen i Värmland agerar nu mot att patienterna/medlemmarna med allvarliga blodsjukdomar i Värmland, drabbas hårt i sommar, på grund av personalbrist som innebär semesterstängd hematologavdelning på länets sjukhus i Karlstad.

Semesterstengd Hematolog Gratis Fri Pixabay Suyizailushang Nurse Gf27f0e807 1280

Akut brist på vårdpersonal på hematologen i Karlstad innebär sommarstängd mottagning. Bild fri bild Pixabay, Suyizailushang

Christina Wahrolin är ordförande i Blodcancerförbundets logotype blodcancerföreningen Värmlandnystartade lolalförening i Värmland och hon och styrelsen är mycket bekymrade över läget.
-Inte mindre än 32 läkare här i Värmland larmade om en kommande akut brist av vårdpersonal på vårt sjukhus i Karlstad i sommar. Framför allt är det stor brist på sjuksköterskor. Därför har de nu stängt hematologavdelningen under sommaren och våra medlemmar blir tvungna att åka ända till Örebro eller Uppsala för vård i sommar. Det är inte alls bra och vi behövde agera, säger Christina Wahrolin, ordförande i Blodcancerföreningen Värmland.

 

Styrelsen författade insändare

Hon och övriga i Blodcancerföreningens styrelse kände att de behövde reagera på något starkt offentligt sätt och började bolla innehållet till en insändartext. Det blev denna insändare, som nyligen skickades ut till de olika nyhetsredaktionerna i Värmland. Hittills är den publicerad i Värmlands Folkblad:


”Vart tar patientsäkerheten vägen?
Blodcancerföreningen Värmland har med bestörtning läst massmedias nyheter att
bl a hematologavdelningen (antal vårdplatser) kommer att stänga under sommaren.
Vart skall patienterna skickas, då det inte finns vårdplatser i Värmland?

Ingen skugga skall falla på den personal som vi som patienter inom hematologi-området möter.
Blodcancerföreningen har fått signaler om det ansträngda läget vid olika tillfällen.
Detta kan heller inte vara någon nyhet varken för den politiska
ledningen eller hälso- och sjukvårdsledningen.
Vi har från olika håll hört, att man är medveten om läget.
Men varför har det då inte vidtagits tillräckligt med åtgärder?
För det kan det knappast ha gjort - annars hade väl inte ett antal läkare
behövt ta till den drastiska åtgärden att behöva skriva brev om situationen.

Sommaren kommer varje år!
Varje år behöver personal måste få sin semester!
Även ett antal patienter behöver få sin vård och behandling under sommaren!
Personalplanering måste vara både långsiktig och kortsiktig
inom hälso- och sjukvården. Arbetsmiljöfrågor måste tas på allvar.

Vad händer nu med patienterna? Vart skall de ta vägen?
Hur kommer situationen att lösas? Hur säkerställer Region Värmland patientsäkerheten?
Vad hade regionstyrelsen för plan för sommaren 2022?
Det kommer en sommar även 2023, så är det väl läge att starta planeringen redan nu!

Styrelsen
Blodcancerföreningen Värmland”

Läs mer på föreningens facebooksida:

https://www.facebook.com/groups/426130008003566/

 

Fick också Funktionsrätt Värmland att agera


Blodcancerföreningen Värmland kontaktade också den regionala organisationen Funktionsrätt Värmland.
- Och de tyckte att vårt initiativ var jättebra och har skrivit ett pressmeddelande från oss 42 medlemsföreningar, som delvis bygger på vår text, säger Christina Wahrolin och fortsätter:
-Vi har också skrivit till Region Värmland och till verksamhetschefen på Hematologen för att se om de reagerar. Vi har hittills fått några positiva reaktioner från olika håll. Att det är bra att vi faktiskt agerat, så nu får vi se vad som händer, säger Christina Wahrolin i Blodcancerföreningen Värmland.

Berömmer det lokala engagemanget
Blodcancerförbundets ordförande Lise-lott Eriksson berömmer initiativet från förbundets Värmlandsförening.
- Det är ett exempel på ett imponerande regionalt påverkansarbete, säger förbundsordföranden.

Håkan Sjunnesson

 


Här är pressmeddelandet från Funktionsrätt Värmland till nyhetsredaktionerna i Värmland den 16 juni 2022

Sommar i vården
Funktionsrätt Värmland samlar 42 länsföreningar inom patient-
och brukarorganisationer och är en del av den nationella
Funktionsrättsrörelsen som samlar 400 000 medlemmar över hela landet.
Med tanke på att många av våra medlemmar har stora behov av en
tillgänglig hälso- och sjukvård året om, är det med bävan vi ser
fram emot årets sommar. Inte minst med tanke på den oro för bristande
patientsäkerhet som de 32 läkarna på CSK slår larm om där de
säger att årets sommar blir den värsta hittills.


Vi blir också förvånade över hur relativt ”lätt” Regionrådet och ordförande
i hälso- och sjukvårdsnämnden, Marianne Utterdahl verkar ta på situationen.
- Om problematiken har varit känd och detta sker varje sommar,
varför finns det då inte en hållbar plan för hur detta ska lösas?
Sommar blir det faktiskt varje år och personalen måste få en välbehövlig
semester, säger Monica Ekström, ordförande i Funktionsrätt Värmland

Den uppkomna situationen skapar stor oro hos våra medlemmar.
Kommer jag att få den vård jag behöver? Är mottagningen öppen?
Finns det slutenvårdsplats om jag behöver läggas in?
Finns det personal – och finns det rätt personal?


- Även om Regionrådet säger att vi inte behöver vara oroliga,
så ska hon veta att vi verkligen är det! Vem ska dö för att det inte finns en
vårdplats? Avslutar Monica Ekström, ordförande Funktionsrätt Värmland ”

 

semesterstängd avdelning hematologen

Senast uppdaterad 20 juni 2022

Fler nyheter


Alla nyheter