Aktuellt
Nyheter Pressmeddelanden Nyhetsarkiv
Här kommer mera Nyckelgen i leukemi hittad Förebyggande sjukpeng Åter i Stockholm Hälsningar från Almedalen Vårdens mäktigaste Alltomcancerrehab.se (1) Kampen mot cancer Ny behandling av MDS och beta-talassemi på gång Slutrapport VTEDB Rapport om blodtransfusioner Ansökan om ersättning Patientriksdagen 2020 Patientinflytande Skrivelse Folkhälsomyndigheten Covid-vaccination Vaccin verkningslöst för vissa blodcancerpatienter Sjukvårdspodden Blodcancerförbundet medverkar i Ekot Rapport från Patientriksdagen 2020 Digitala föreläsningar nu på Youtube Förbundsstämma 2021 Grant ASH Kan man bemöta cancern (lymfom) med färg och humor? Kajsa Smith, Hallands Sjukhus i Halmstad har blivit utsedd till ”Årets Hematologisjuksköterska”. Save the Date - 15 september Webbinarium - Lymfomdagen Föräldraskap och cancer projekt MPN awareness day 9/9 - internetionellt webbinarium från MPN Advocates Network En forskargrupp vid Lunds universitet söker deltagare Bli medlem! MPE Year of Action Lymfomdagen 2021 Webbinarium - Sexuell hälsa & cancer Ny video i forskningsbloggen - Kosttillskott och cancer Närstående Haema 4 21 om patientmakt, träning och hematologs systemkritik Ditt livs viktigaste nyårslöfte om du är mellan 18 och 35 år Webbinarium 17/12 kl. 13.00-14.00: covid-19 infektion & vaccinationssvar Blodcancerförbundet stärks med ytterligare medlemsförening American Society of Hematology (ASH) årliga möte Välkommen på vernissage 20/12 där 50 % av intäkterna går till blodcancerfonden! Mattis dragspelskalender Är du intresserad av att delta i en klinisk studie? Webinarium om smärta Webbinarium idag kl 17.00: implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Webbinarium: Implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Livskraft – En podd om cancerrehab Vetenskapsradion På djupet Cancervård närmare hemmet Viktig information om covid-19 och vaccination till personer drabbade av blod- eller blodcancersjukdom Blodcancerdagen Personcentrering (allo SCT) Stödverksamhet (stödperson) Sex och samlevnad efter cancern Lusten Hjälp från vården! Presentationsmaterial Livskraft Workshop om sjukvården Behovet av samverkan Nyhetsbrev oktober Att överkomma utmaningar Alltomcancerrehab.se Blodcancerdagen - sista chansen! Närståendestöd Förändring på riktigt! Lansering nästa fredag! Att vara stödjande Nordic Blood Cancer Council Min historia... - Autolog SCT utan problem Nyhetsbrev november Medlemsenkät 2019/2020 Kliniska studier - våga fråga! Blodcancerförbundets intressepolitiska påverkansarbete Ny utgåva av medlemstidningen Haema Nyhetsbrev december Kommande temadagar våren 2020 Lästips för helgen Vi hörs på det nya året! God jul och gott nytt år! Min historia... - Livet efteråt Nytt blogginlägg (Vid sidan av...) Projektet "Du är inte ensam..." är igång! Myeloma Toolkit för myelomberörda Temadag om myelom (Göteborg)! Stöd blodcancerforskning - bli månadsgivare! Succé för Alltomcancerrehab.se! Kontaktsjuksköterskans ansvar Replik från Blodcancerförbundet Du är inte ensam... 10-årsjubileum för GPCC Svenska MDS- & AML-Dagen Debatt i P1 Om ledarskap inom vården Webbmöte covid-19 och myelom Diagnosspecifik info (corona) SVT Agenda Nytt avsnitt av Blodcancerpodden Återkoppling SFH (covid-19) Inspelning webbmöte (covid-19 och myelom) Följ oss gärna på YouTube Nominera till Patientpris Nytt ATMP-centrum på Sahlgrenska Info och läsvärt Kulturarenan Talassemi i fokus Utbildningsdag (Forum för Health Policy) En starkare forskningskapacitet Värden av cancerrehab Nytt blogginlägg - Vid sidan av... Vi tackar Christian Pedersen för den här tiden Nyhet - bättre behandling av myelom Kontaktsjuksköterskans uppdrag Reserapport! Hur har covid-19 påverkat dig som cancerpatient? Nya cancerfall riskerar att inte upptäckas i tid VTEDB Almedalen Inställda aktiviteter (våren 2020) Cancer-specifika frågor (covid-19) Blodcancerpodden - Att hantera allvarlig sjukdom Hjälp med deltagarinsamling Lansering av Blodcancerpodden! Inläsningsmaterial om blodcancer Skev bild av kostnader för cancerläkemedel Stöd av andra En god sexuell hälsa Lymfompatienter sökes Nationella MPN-Dagen Intervju med Förbundsordförande Svarte Petter RCC Uppsala-Örebro Stöd att få (stödperson) Sällsynta Dagen Informationsfilm om Tobiasregistret En orolig tid... Utdelning Blodcancerfonden Nationellt införande av nya läkemedel Inställda aktiviteter (våren 2020) (1) Situationsanalys (Svarte Petter) Råd, fakta och nyheter om coronaviruset Små åtgärder för riskgrupper = hälsovinster Coronavirus och cancer Frågor om coronaviruset Bidra till kunskapen om livet med lymfom eller multipel myeolom Blodcancerförbundets Lena hyllade sjuksköterska i Cancerfondgala Upptäckt av ny immunterapi mot akut lymfatisk leukemi, ALL Digital presentation om höjdpunkter från ASH den 2/2 kl. 15-19 Bra möjlighet att lära sig om patientlagen - när du vill Blodcancerförbundets ordförande ska summera cancerdags-webbinarium Webbinarium 11/2 kl. 15.00-16.00: Myeloproliferativa neoplasier (MPN) och covid-19 Stor enighet om vikten av patientfokus i cancervården Inspelade föreläsningar Ny medlemsförmån: chattfunktion på hemsidan Forskningsresultat från webbinarium om MPN & covid-19 Därför samlar konstnären Susanne in till Blodcancerfonden Har du lymfom eller KLL? Då kan du tillföra viktig kunskap nu! Därför Sällsynta dagen med fokus sällsynta hälsotillstånd "Erbjud en 4:e covid-vaccindos och läkemedel till alla med blodcancer" Om hur läkemedel finansieras - se webbinariet om hälsoekonomi Webbinarium om behandlingar mot covid-19, 30/3 kl 16-17 och Blodcancerregistret, 31/3 kl 10-11 Webbinarium idag 17/3 kl 13.00: föreläsning och patientberättelse om MPN Melanders bortgång ger perspektiv på cancervårdens utmaningar Fler med lymfom eller KLL behövs till livsundersökning Anmälan till patientpanelen 2021 Anmälan till patientpanelen Patientmedverkansdebut på Sjukvårdsregionerna sydosts forskningskonferens Nya spännande forskningsframsteg inom hematologin på ASH-21 Blodcancerförbundet utvalt att medverka på IHE-Forum idag Kosten och mikrobiomet kan vara viktigt vid behandling mot AML Blodcancerförbundet drev på om CAR-T-tillgång på SWECARNET Diagnosen MDS - se föreläsningen om behandling och forskning Få intressant tidningsläsning direkt hem i nya Haema 1-22 Blodcancerförbundet påverkade starkt vad blodcancervården behöver Se webbinariet om ALL-registrets betydelse för vård och forskning 2022 MPN Spring Symposium 19-20 maj -delta utan kostnad online Webbinarium om KML -kronisk myeloisk leukemi 19/5 kl. 18-19 GMAN Summit med framtidssamtal om access till nya behandlingar Blodcancerförbundet: Patienter riskerar att dö i väntan på behandling Forskningsnyheter inom hematologi från EHA 2022 Blodcancerförening agerar mot stängd hematologavdelning Matilda styr åter både livet och bussen ”Vi har inte råd att neka nya innovativa behandlingar” Förbundsordförande Eriksson nyvald president för MPE Intressant studie om livskvalitet hos myelompatienter vid CAR-T behandling Bilentusiaster ställde upp för blodcancerforskningen KLL först ut under internationella blodcancermånaden MDS i globalt fokus 5 september - myelodysplastiska syndrom Linda om sin PV på MPN Awareness Day 8 september Forskning, nya terapier och kliniska studier viktigaste frågorna 2020 Blodcancerfondens utlysning av forskningsstipendier Utlysning: årets forskskningsstipendier från Blodcancerfonden Du som lever nära någon med leukemi kan bidra till livskvalitetstudie Nu är höstens Haema nr 3 ute med tema KML Katarina i Lidköping årets hematologsköterska Albin kämpade in i det sista Idag den 11/11 bjuder 40-åriga Blodcancerförbundet på forskningskunskap Eriks avhandling om fatigue och kognitiv dysfunktion prisad Snart kan du bidra till blodcancerforskning via Mattis musikkalender 2022 Här är Lise-lott Erikssons viktigaste budskap efter EHA-konferens -22 Blodcancerförbundet först med riktig patientinvolvering inom forskning Donerade 25 000 kronor till benmärgsdonationsregister i Ukraina Blodcancerförbundet medverkar på Patientriksdagen den 7/12 Extra erbjudande att nu annonsera i Haema - vår medlemstidning

Nya spännande forskningsframsteg inom hematologin på ASH-21

Under årets hematologiforskningsmöte ASH i USA, presenterades intressanta forskningsframsteg, bland annat den kliniska studien CARTITUDE-1 med myelompatienter.
Studien visar att en mycket stor andel av patienterna svarar bra på behandlingen med ett nytt CAR-T-läkemedel. "Mycket värdefullt för en patientgrupp med få andra behandlingsalternativ", enligt Blodcancerförbundets ordförande.

Genrebild Forskning Vardpersonal Skoterska Lakare Hematologi Vard Fhsj Gdprok (7) Sv

Klinisk forskningsstudie bland myelompatienter i USA visar på goda resultat med nytt läkemedel. Foto: Håkan Sjunnesson/BLCF

Under årets ASH-möte presenterades många intressanta framsteg inom hematologi, bland annat resultat från den kliniska studien CARTITUDE-1. Denna studie inkluderade myelompatienter som fått återfall och/eller var refraktära och som tidigare genomgått intensiva behandlingar.

Syftet med studien var att undersöka effekten av läkemedlet cilta-cel som är en CAR-T behandling riktad mot molekylen BCMA (B-cellsmognadsantigen), som är en markör som förekommer på ytan av cancerceller vid myelom.

Denna behandling visade effekt tidigt, samtidigt som responsen var stark och mycket långvarig. Efter drygt 12 månader visade det sig att den totala svarsfrekvensen (ORR, Overall Response Rate) var 97 procent, samt att 67 procent uppnådde komplett respons.

Stor andel patienter svarade bra

- Nya behandlingar såsom detta CAR-T läkemedel, är mycket viktig för oss att framföra och belysa, säger Olina Lind, medicinskt sakkunnig i Blodcancerförbundet och fortsätter:

- Studien visar att en mycket stor andel av patienterna svarar bra på behandlingen med detta nya CAR-T-läkemedel. Dessutom är effekten av behandlingen långvarig och det är mycket värdefullt för en patientgrupp med få andra behandlingsalternativ.

Hoppfullt för myelompatienter

Lise-lott Eriksson, förbundsordförande i Blodcancerförbundet har åter följt nyhetsflödet från ASH-kongressen med stort intresse:

- Det sker mycket inom hematologiforskningen nationellt och internationellt varav en av de mest intressanta nyheterna i år är den aktuella CARTITUDE-1-studien. Att så många patienter i studien svarar så bra och så länge. Det är verkligen mycket hoppfullt för myelompatienter, säger Lise-lott Eriksson och fortsätter:

Många vill delta i kliniska studier- Många av våra medlemmar svarade i vår senaste medlemsundersökning att de är mycket intresserade av kliniska studier. Tre av fyra patienter, 73 procent i vår medlemsundersökning ville gärna medverka i en klinisk studie. Men endast en av fem, 21 procent, har deltagit i en klinisk studie. Så diskrepansen däremellan är stor, pekar hon på.

- Kliniska studier är viktiga för morgondagens behandlingar och Blodcancerförbundet arbetar därför aktivt i vårt påverkansarbete för att många fler patienter i Sverige ska kunna få möjligheten att ingå i kliniska studier, säger Lise-lott Eriksson.

Nästan alla vill se nya behandlingarBlodcancerförbundets ordförande pekar också på vikten av att patienter i Sverige ska få tillgång till nya behandlingar, som utvecklas och blir godkända internationellt.

- Det är långt ifrån är självklart idag. Vår senaste medlemsundersökning visade att nästan alla, 96 procent, av våra medlemmar anser att är viktigt med nya behandlingar för blodcancerpatienter, säger Lise-lott Eriksson och fortsätter:

Väldigt trögt svenskt system- Tyvärr är systemet i Sverige väldigt trögt när det gäller godkännande och införande av nya behandlingar. För några år sedan infördes begreppet ”ordnat införande”, som skulle underlätta och förenkla processen med tillgången av nya läkemedel.

- Men vår erfarenhet är att inget har förändrats och att nya behandlingar bromsas och inte blir tillgängliga för patienter i Sverige tillräckligt snabbt. Mycket beklagligt, då det handlar om liv och död för många blodcancerpatienter. De kan inte vänta! hävdar Lise-lott Eriksson, ordförande i Blodcancerförbundet.

Håkan Sjunnesson/BLCF

 

 

Bidra gärna till forskningen om blodsjukdomar!Var med och ge ett bidrag till den hematologiska forskningen via Blodcancerfonden genom att klicka på länken nedan:

https://blodcancerforbundet.se/vart-arbete/blodcancerfonden/

 

Fakta och mer om forskning från ASHASH är förkortningen på American Society of Hematology, som denna vecka haft sitt 63:e årliga möte. ASH är ett av de största och mest omfattande evenemangen för den senaste forskningen och framsteg som görs inom området hematologi.

Via länken nedan är det möjligt att läsa abstrakten som presenterades under årets ASH-möte:

https://ash.confex.com/ash/2021/webprogram/Session21289.html

 

Lakemedelsgivning via port genrebild
Många av Blodcancerförbundets medlemmar svarar i undersökning att de vill vara med i kliniska studier. De vill att även patienter i Sverige snabbare ska få del av nya läkemedelsbehandlingar. Foto: Håkan Sjunnesson/BLCF

Fler nyheter


Alla nyheter